Köp/sälj & remake

Lördag 30 september klockan 10-13 blir Equmeniakyrkan en mötesplats för byte/försäljning av kläder och även inspiration till lagning och remake.

Vill du sälja kläder?

Kom till Equmeniakyrkan fredag den 29/9 mellan kl. 19 och 20 eller lördag den 30/9 mellan kl. 9 och 10 och häng upp dina hela och rena kläder. Kläderna ska hänga på galge, vara märkta med pris och ditt telefonnummer för swishbetalning. Har du mycket kläder till försäljning kan du boka ett bord vid anmälan.

Du kan sälja kläder av alla typer och kategorier (barn/dam/herr/unisex). De kläder som inte blir sålda hämtar du mellan kl. 13 och 14 lördagen den 30/9.

Remake

Vill du göra om något av det du har eller har köpt? Kom och få inspiration, tips och råd om hur du kan göra om kläder i form och användningsområde! Våra duktiga inspiratörer finns på plats mellan kl. 10 och 13.

Kontakt

Anmälan och frågor skickas till Ulrika eller Susanne